Podstawowym problemem z jakim borykają się rodzice i pedagodzy to zagadnienie agresji wśród dzieci i młodzieży. Bójki, wymuszenia, zastraszenia mają miejsce już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wiele szkół walki prowadzi zajęcia dla dzieci. Często jednak efekt takiej nauki jest odwrotny do zamierzonego. Dzieci z takich klubów wprawdzie potrafią odpowiedzieć na atak, ale również często są zagrożeniem dla innych rówieśników.
Kawagishi Dojo
Gryficki Klub Aikido
 
 
W psychologii społecznej istnieje pojęcie "syndromu ofiary", tzn. że przeważnie te same osoby są obiektem ataku. Aikido wpływa na psychikę i postawę ćwiczących w ten sposób, że wzmacnia się ich "wizerunek społeczny" i dzięki temu nie są atakowane.
Aikido, jako sztuka walki bez agresji, jest doskonałą bazą do tworzenia treningu dla dzieci. Techniki wprowadzane podczas treningu są tak dobrane, aby dzieci w sposób właściwy i bezpieczny mogły nauczyć się zasad samoobrony.   Ze  względów  rozwojowych  w  młodszych
Gry i zabawy ruchowe w radosnej atmosferze uczą przestrzegania  zasad,  norm i współdziałania  w  grupie.  Ćwiczenia  są  tak
Aikido uczymy się indywidualnie, w parach, trójkach lub liczniejszych grupach. Dzięki temu mamy możliwość poznawania siebie i innych. Poznajemy swoje mocne i słabe strony, uczymy się współdziałać  z rówieśnikami  oraz rozwiązywać konflikty bez użycia pięści. Wspólne ćwiczenia są doskonałą weryfikacją własnej wiedzy. Dzieci bardzo szybko zaczynają rozumieć, że dzięki własnej pracy będą w stanie rozwijać się zarówno w Aikido jak i w innych kierunkach.
Na treningach dużo uwagi skupiamy na wykonywaniu przewrotów. Jest to umiejętność niezbędna do dalszego bezpiecznego poznawania Aikido. Sala do ćwiczeń wyposażona jest w matę i dodatkowo w miękkie materace gimnastyczne, dzięki czemu dzieci czują się pewnie i bezpiecznie. Atmosfera i zasady panujące podczas treningu pozwalają na bezpieczne zdobywanie nowych umiejętności.
Odpowiedni strój dla osób, które zaczynają przygodę z Aikido to spodnie dresowe i koszulka z rękawem zakrywającym łokcie oraz klapki. W późniejszym czasie dzieci ubierają keikogi - specjalny strój do sztuk walki. Przed wejściem na trening należy zdjąć wszelkie ozdoby, łańcuszki, kolczyki, zegarki, bransoletki itp.
Kalendarz oraz cennik zajęc znajdą Państwo tutaj.
Źródło: WKAA - Paweł Zdunowski
W klubie dzieci ćwiczą w jednej grupie wiekowej: 7-12 lat. Najwięcej chętnych pojawia się w pierwszych miesiącach roku szkolnego, lecz zapisać dziecko można przez cały rok. W związku z ograniczoną ilością miejsc, prosimy, aby przed przyjściem na pierwsze zajęcia skontaktować się z nami w celu upewnienia się czy są jeszcze wolne miejsca.
Wszelkie prawa zastrzeżone: © Kawagishi Dojo
Wszelkie prawa zastrzeżone: © Kawagishi Dojo
Wszelkie prawa zastrzeżone: © Kawagishi Dojo
grupach nie stosuje się dźwigni na stawy i mocnych rzutów. W zależności od grupy wiekowej, podczas treningu wprowadza się właściwą ilość zabaw i gier ruchowych, które urozmaicą trening.
dobierane, aby w sposób równomierny wpływały na rozwój fizyczny dziecka. Dziecko rozwija takie cechy fizyczne jak szybkość, siłę, wytrzymałość, gibkość i zwinność.